03 August 2013

Setomaa

4. Päev

Alustasime päeva Vastseliina Piiskoplinnuse külastusega. Sellel ajal kui meie tutvusime Neuhauseni peamajas eksponaatidega, hakkas õues vihma sadama. Mehed proovisid endale 16 kg kaaluvat rõngassärki selga. Vihmast hoolimata käisisme ka linnuses ära, seal ronisime ka linnuse kirdetorni, kust avanes ilus vaade. Mõisaparki jalutama selline ilm kahjuks ei kutsunud. Järgmisena oli plaanis Meremäe vaatetorni otsa ronida, kuid selle jätsime samuti vahele, sest vaade oleks nagunii väga udune olnud.

Rüütel (ristitud Shrekiks)
Tapjarüütel lühikeste pükstega
Vastseliina linnus
Vastseliina linnus
Kirdetorn

Järgmisena külastasime Obinitsa Seto Muuseumitarõ. Siin vedas meil kohe eriliselt. Saime ka giidi ja seda täpselt sama raha eest, mida nagunii oleksime pidanud sissepääsuks tasuma. Tänu sellele saime setode kommetest ja kultuurist palju rohkem teada, kui ise omapead muuseumi külastades. Giid rääkis väga huvitavalt, vastas kõikidele meie küsimustele. Pärast vaatasime maja teisel korrusel olevat näitust "Siga seebiks". Samuti näidati seal meile lamenukktehnikas nukufilmi "Ütsi, ütsi õeke", mille kestvus oli umbes 10 min, kuid filmi valmimisele kulus 3 aastat. Seejärel näidati meile hoovi peal olevat Tsässonat. Tsässon on õigeusu külakabel Setomaal. Iga küla juurde kuulus kindlasti tsässon. Selles muuseumis sai samuti muuseumimängu mängida. Siin saime oma templid väga kergelt kätte, kohe kui mainisin, et mängime seda mängu. Mingit ülesannet ei pidanudki lahendama. Tõenäoliselt läks nii lihtsalt seetõttu, et võtsime giiditeenuse.

Luikjärve talu makett (tüüpiline seto suletud taluhoov)
Seto naise ja mehe riietus, veimevakk
Seto naise pluuse vaatamas 
Ehtne seto käsitöö. Käesolev ese on otsast lõpuni käsitsi tehtud.

Vihma kallas endiselt, kõhud olid juba tühjad. Otsustasime Taarka Tarõ`sse sööma minna. Peale söögi saab seal tares näha ehtsat ja õigel kujul säilinud seto ahju. Õige seto ahi on ikka selline, kus on ka magamiskohad olemas. Menüü on seal kõik ainult setokeelne, õnneks teenindaja oli nõus lahkelt tõlkima. Lapsed valisid loomulikult pannkoogid. Minul oli kindel soov kuulus seto suulliim ära proovida, seega mina tellisin "Kartohk, sauliha hämmätüs ja suulliim" ehk eesti keeles võiks see kõlada umbes selliselt "Kartul, suitsuliha kaste ja külmsupp". Väga mõnus kodune toit oli. Pärast ostsime veel leiba ja sõira ka kaasa. Sel ajal sai ka vihmal kallamisest villand ning otsustasime Piusa koobastesse minna.

 Taarka Tarõ menüü, mille lugemisel vajasime teenindaja abi
 Valgõ suulliim

Piusal läksime kohe giidiga muuseumikoopasse. Giid rääkis peamiselt klaasiliiva kaevandamisest ning koobastes elavatest nahkhiirtest. Seejärel läksime 1,4 km pikkusele metsarajale jalutama. Vaatasime imeilusat metsa, sõime mustikaid (võrreldes lõunatipu rajaga, oli siin neid vähe), nägime ka sõjaaegseid kaevikuid. Aeg-ajalt vihm tibutas, kuid üldjoontes oli normaalne ilm. Kui ring looduses tehtud, siis läksime külastuskeskusesse filmi vaatama. Film rääkis nahkhiirtest, harivesilikest jm Piusa looduskaitsela puudutavast loodusest.
 Piusa muuseumikoobas
 Varing Piusa muuseumikoopas
 Piusa
 Piusa liivakarjäär
 Lapsed pusili peal ronimas
Selline mets on Piusal

Otsustasime täna ära käia ka Jaaniraotu linnupargis. Kuna aega oli vähe, siis kimasime mööda väikseid põlluvaheteid. Vahepeal oli tee nii väike, et tee keskel kasvas rohi. Vihm oli teed suhteliselt mudaseks muutnud ning pärast seda sõitu nägid meie autod väga mustad ja tolmused välja. Kohale me aga jõudsime. GPS juhatas meid otse taluõue, kuigi külastajatele oli ette nähtud korralik parkla. Jaaniraotul näeb erinevaid linde ja loomi: lennuvõimetud linnud, erinevad kanatõud, veelinnud, faasanid, puurilinnud. Loomadest näeb maarat, eeslit, küülikuid, kitsi. Tõmbenumbriks on rääkivad papagoid. Lapsed jutustasid nendega seal päris pikalt.

 Hiina hani
 Ouessant lammas
 Austraalia küülik
Orav vist tutvustamist ei vaja
Maara
Jaanalind
Emu

Lapsed aitasid õhtul salatit teha, meie vaevaks jäi ainult kokku segamine, sest salatit tuli nii palju, et pidime puhkemaja perenaiselt suurt kaussi küsimas käima. Õhtul tähistasime ka sõprade 11.-ndat pulmaaastapäeva. Eesti kalender seda aastapäeva ei tõlgendagi kuidagi, kuid enamik riike nimetab seda teraspulmaks. Sõime kooki ja jõime šampust. Paadiga enam sõitma ei jõudnudki.

Sellised mudakäkid olid meie autod õhtuks

5. Päev

Imeilus päikseline hommik, tõotas ilusat päeva. Sel päeval toimus Luhamaal ka Seto Kuningriik, kus kuulutatakse välja Seto Kuningriik ning valitakse setode kuninga Peko asemik maa peal - Setomaa ülemsootska. Kahjuks oli meil veel väga palju kohti nägemata ning seetõttu oli plaan viimaseks reisipäevaks eriliselt tihe ja seetõttu ei olnud meil aega seda üritust külastada. Enne Jõeniidult lahkumist ostsin sealt kaasa nii tavalist kui ka suitsutatud kitsejuustu.

Täna külastasime esmalt eilse vihma tõttu vahele jäänud Meremäe vaatetorni. Hea ilmaga näeb sealt ka Pihkva järve, kuid nii hea ilm täna ka veel ei olnud. Sealt edasi võtsime suuna Saatse poole. Kahjuks lõikas GPS ära tükikese Seto külavüü`st, õnneks eile sõitsime mööda seda väljajäänud juppi. Tee peale jäi ka ehtne Seto tsässon, pilti kahjuks ei jõudnud teha. Samuti sõitsime mööda Luikjärve talust, mille makett oli Obinitsa Muuseumitares ning mille näitel meile setode elu ja majapidamist tutvustati.


Vaated Meremäe vaatetornist

Saatsesse jõudsime natukene enne muuseumi avamist. Saatse Seto Muuseum osaleb ka muuseumimängus, seega saime meie Katiga siin oma mängu ära lõpetada ja templitega kaardi loosikasti jätta. Nüüd aga avastas minu meespool, et päris vahva mäng on, ning kuulnud, et meie kavas olev Värska Seto Talumuuseum osaleb samuti mängus, otsustas, et tema tahab ka osa võtta. Seekord siis lahendasime ülesandeid juba kolmekesi, meil sõbrantsiga olid need viimased ülesanded. Siin olid antud sümbolid/mõisted ja nende seletused, need tuli omavahel kokku viia. Vastused leidis eksponaatide hulgast. Midagi keerulist ei olnud, lahendasin vigadeta. Kui olime kõik muuseumi hooned üle vaadanud, siis läksime muuseumi matkarajale, mis viis täiesti Eesti-Vene piiri äärde. Kahjuks on Vene piiri ääres pildistamine keelatud, ei tohi pildistada piiriposte ega üldse Venemaa suunas.

 Seto pottsepatööd
 Kahemehe reha (tegelikult hobuse taha käiv reha)
Paja kõrguse reguleerija
 See atribuut tõmbas lapsi nagu magnetiga ligi
Saatse muuseum
Saatse mets

Seejärel sõitsime läbi Saatse Saapa Värskasse. Saatse Saabas on Vene Föderatsiooni kontrolli all olev ala, mida on võimalik viisata läbida. Saatse saapareegel ütleb: "Saatse Saabast on võimalik läbida ilma Vene viisata ainult ratta, auto või bussiga. Peatuda ei tohi, jalgsi läbida pole lubatud." Ootasin sellest Saapast midagi enamat, et on mingid postidki üleval, mis tähistavad erinevate riikide piire. Mitte midagi sellist ei olnud. Oli vaid liiklusmärk "Käigu keeld".

Lõuna oligi kätte jõudnud ning läksime Seto Tsäimajja sööma. Seto Tsäimaja pakub ehtsat seto sööki. Ukse juures olev menüü on ainult setokeelne, aga pabermenüü on eesti keeles. Hinnad on siin tunduvalt odavamad kui Obinitsas. Eile sõime valget suulliimi, täna oli menüüs ka verrev suulliim (punane külmsupp). Minu tänane valik sarnanes eilsega: verrev suulliim, suitsuliha sibulaga, magustoiduks kohupiima-kamakreem. Merit tellis külasupi ja pannkoogi moosiga. Supikauss oli aga nii suur, et isegi minul oleks olnud probleeme selle tühjendamisega.

 Tsäimaja
Verrev suulliim e. punane külmsupp
Pannkuuk ja sahvt

Kõhud täis, läksime Värska Talumuuseumisse. Muuseumis saab vaadata, milline on olnud üks seto pere elamine, koos kõigi hoonete ja tarberiistadega. Meie hiline muuseumimängu mängija pidi siin vastama kolmele küsimusele peale muuseumi vaatamist. Alguses tundus raske ülesanne, aga küsimused olid väga lihtsad ning ta sai oma templi kergelt kätte. Nüüd peab ta veel millalgi ühe muuseumi leidma, sest meie reisil neid rohkem plaanis ei ole.


Seto talu kõrge värav, et mööduja hoovi ei näeks
 
Seto suletud taluhoov

 Sepikoda
Seto rehealune, mida kasutati ka pidude pidamiseks. Taga näha ka korstnata ahi.

Nüüd jäi veel paar väikest matkarada läbi käia. Alustasime Ilumetsa meteoriidikraatrite matkarajast. Suurima kraatrini, mida nimetatakse Põrguhaud, viib korralik laudtee. Seda on võimalik läbida ka suure lapsevankriga või ratastooliga. Tee ääres on huvitavad puuskulptuurid. Mõnel piigal oli vaja iga skulptuuri juures pilti teha. Natukene sealt edasi on Rebasemäe allikas, mis on suurim tõusuveeallikas Põlvamaal. Enne laudtee algust on puhkemaja, millel oli silt: "Toida kassi, tulen järgmisel nädalal :)". Kahjuks ei olnud meil mitte midagi kassile sobivat kaasa võetud. Kel veel plaanis sinna minna, siis pistke igaks juhuks miskit kassile sobivat tasku. Rebasemäe allikani viib laudtee. Laudtee on päris vana ning vägagi lagunenud, vaja oleks kapitaalset remonti. Olenemata sellest, et minu eeskäija hoiatas mind kõikide ohtude eest, suutsin mõnes kohas ikkagi halvasti astuda. Allikast võtsin väikese pudeliga vett kaasa. Oligi juba õhtu kätte jõudnud ning siinkohal läksid meie teed reisikaaslastega lahku. Suurema osa reisi ajast sõitis teine auto meie ees, sest neil oli GPS kaasas. Natukene peale lahkuminekut küsib Mirjam: "Kus teised on?". Ju ta ei pannud tähele, kui me teeristis teistele lehvitasime. Meie sõitsime läbi Tartu koju. Tartus käisime veel Lõunakeskuses loomapoes elusat pesukaru vaatamas. Tõeline laiskloom, lebotas kõht ülespidi, käpad taeva poole. Sõime kõhud täis ning kodutee võis alata.

Ilumetsa metsaraja puuskulptuurid koos kohustuslike modellidega
Põrguhaud
Teel Rebasemäe allikale
Rebasemäe allikas

Ja ongi meie järjekordne reis läbi saanud. Ilm mängis vahepeal vingerpussi, kuid sellegipooest nägime palju uut ja huvitavat. Käisime ära nii Läti kui ka Venemaa piiri ääres. Meie laste vaieldamatuks lemmikuks oli Jaaniraotu linnupark. Sõprade lastel seevastu aga Liikluslinn. Mulle meeldisid enim Lõunatipu matkarada ning Obinitsa Seto Muuseum. Minu meespoole kõige lemmikusem koht oli Maanteemuuseum. Sõbrad ei osanud ühtegi lemmikkohta välja öelda, oli palju huvitavaid ja ilusaid kohti. Tundub, et reisiga jäid nad rahule, sest nende kommentaar kõlas nii: "Ei olnud midagi vaevalist ja tihedat. Täitsa parasjagu koguaeg tegevust ja midagi uut. Puhata saab peale reisi ju." Järgmiseks korraks lubati raadiosaatjad organiseerida, et ka sõidu ajal lõbusam oleks. Kokku sõitsime autoga ligi 1000 km. Blogis olen kasutanud nii enda kui ka Taavi tehtud pilte. Kõik vahvad kokku miksitud fotod on Taavi kätetöö.

No comments:

Post a Comment